Neden Hikayeler Akılda Kalır?

Neden Hikayeler Akılda Kalır?

Uzun uzun verilerle, grafiklerle doldurulmuş slaytlar, geçmek bilmeyen dakikalar… Elleri çenesinde, başını düşmemesi için destekleyen, bir çıkış ararcasına gözlerini kapı ve camlara dikmiş insanlar… Ne kadar tanıdık bir tablo değil mi?

İnsanların ilgisini çekmenin gittikçe zorlaştığı günümüzde, onlara veri bombardımanı arasında nefes aldıracak şeyler sunmanız gerekiyor. Hayatımızın %90 ını otopilotta(bilinçsizce) geçirdiğimiz düşünülürse, bizi “aha” dedirtip kendimize getirecek iletişim şekillerine ihtiyacımız var. Bu noktada hikayenin gücünden faydalanmanız, sizi diğer tüm araçlardan bir adım öne taşıyacaktır.

Çünkü hikayeler yapıları gereği insan zihnine doğrudan ulaşır ve bağ kurarlar. Somut gibi görünen ama kafa karışıklığına neden olan verilere ve istatistiklere, gerçek bir boyut ve anlam kazandırıp zihnimizde kalıcı hale getirirler.

Hollywood’un ünlü senaristlerinden Robert McKee’nin de dediği gibi :

“Zihnimizin dili öykü dilidir. Eğer bir kişi kendi düşüncelerini öykülerle sunmak isterse, dinleyici buna direnmez aksine anlatanı kucaklar.”

Araştırmalara göre insanlar bir bilgiyi öğrenirken ne kadar çok duyu organını devreye sokarsa ve konuyla ilgili ne kadar sıkı duygusal bağ kurarsa bilgi o ölçüde kalıcı olmaktadır. Dolayısıyla belki de saatlerce uğraşıp hazırladığınız sunumu-raporu karşınızdakilere doğrudan aktardığınızda aldığınız sonuç ile, hikayenin duygulara dokunma gücünden yararlanarak anlattığınızda aldığınız sonuç aynı olmayacaktır.

“Zihnimiz somut verilerden öte metaforlarla çalışır. Basit bir metafor bizi çok derindeki duygularımıza götürebilir.”                   HBS Öğretim Görevlisi Prof. Gerald Zaltman

Anlattıklarınızı insanların belleklerine kazımak istediğinizde, hikayeler ve hikaye anlatıcılığı teknikleri kullanabileceğiniz en güçlü araçlardan olacaktır. Günlük hayatta ve iş hayatında sıkça karşılaştığınız durumlarla ilgili tematik hikayeler öğrenmeli ve onları anlatmayı hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

 

Emir Bayraktar

 

Yararlanılan Kaynaklar

Annette Simmons- The Story Factor
Robert B. Cıaldını- İknanın Psikolojisi

 

Bir cevap yazın