Hikayeler Bakış Açısını Değiştirir

Hikayeler Bakış Açısını Değiştirir

Sizin de zaman zaman karşınızdaki kişi için; “Keşke olayı bir de benim gözümden görebilseydi.” dediğiniz veya düşündüğünüz durumlar mutlaka olmuştur. Fakat her insan dünyayı kendi gözüyle algılar ve yorumlar. Aksini iddia edebilmek akıl dışı olacaktır. Bu noktada mümkün olan en efektif hamle; kişiyi direnç göstermesine fırsat vermeden, farklı bir noktadan olaya yaklaşmasını sağlayacak bir hikayeyle vurmaktır.

Hikayeyi dinleyenler o süreç boyunca anlatıcının bakış açısına geçerler. Çünkü hikaye anlatımı bir bakış açısı seçer ve onu karşı tarafa iletir. Belli bir noktayı göremediği bariz bir şekilde ortada olan insanlara o noktayı göstermeye çalıştığınız zamanlarda, bir hikayeden yardım alıp onları farklı bir bakış açısından değerlendirme yapmaları için yönlendirmiş olursunuz.

Örneğin; Satış ekibinin yapmış oldukları rutin müşteri ziyaretlerini extra harcama olarak gören bir finans müdürünü düşünün. Bu müdürün, durumu satışçıların bakış açısından görmesini sağlayabilirsek, yapılan bu ziyaretlerin gerekliliğini kavrayabilmesi daha olası olacaktır.

Mesela bu A firmasının satış ekibinin yapmayı bırakmış olduğu rutin ziyaretlerde kolayca farkedilebilecek bir hatayı farkedilemedikleri için, müşterinin ürünü piyasaya sürmesiyle ortaya çıkan büyük mağduriyetleri içeren bir hikaye anlatın.

Bu tarz bir hikayeyle müdürün bakış açısı büyük bir ölçüde değişmiş olacaktır.

Çünkü;

”Hikaye, birinin beynine yüklediğiniz ve kendi girdilerini de kullanarak çalıştırabileceği bir tür programdır.” Annette Simmons

Emir Bayraktar

Yararlanılan Kaynaklar

Annette Simmons- The Story Factor

http://hbr.org/2004/05/telling-tales/ar/1

 

Bir Cevap Yazın