Neden Hikaye?

Neden Hikaye?

Günümüzde önemi her alanda giderek artan “Hikaye Anlatıcılığı” insanlığın kullandığı en eski iletişim araçlarından biridir.

Hikayeler sadece bir iletişim aracı olarak değil aynı zamanda bir ikna ve eğitim aracı olarak da kullanılmaktadır. Holywood’un en ünlü senaristlerinden biri olan Robert McKee, “Beynimizin dili, öykü dilidir” der.

İnsanların ilgisini çekebilmek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için; iletişim, eğitim, reklam, pazarlama, sağlık, eğlence gibi bir çok alanda hikaye anlatıcılığından yararlanılmaktadır.

Hikayeler, kendimizi, başkalarını ve dünyayı anlama şeklimizdir. Amacınız her ne olursa olsun, (ister iletişim kurmak, ister kaynak yaratmak, ister yatırımcı bulmak, müşteri çekmek ya da ikna edici bir iş planı hazırlamak) insanları harekete geçiren inandırıcı bir hikaye anlatabilmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda ise hikaye anlatımı; kendilerini etkin bir şekilde ifade etmelerini sağlamakta, sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmakta ve dil gelişimine katkıda bulunarak kelime dağarcıklarını geliştirmektedir.Hikaye anlatımı ve kendini geliştirme arasındaki ilişkileri ortaya koyan çalışmalarda, kişinin benlik kavramı ve değişim süreci üzerinde önemli etkileri olduğu vurgulanmaktadır. Hikaye anlatma ve kurgulama; öğrencilerin dil, anlatım, mantıksal düşünme, yaratıcılık ve hayal gücü becerilerinin gelişmesi açısından oldukça önemli bir yöntemdir.

 

Bir cevap yazın